سندرم پیش از قاعدگی

931

سندرم پیش از قاعدگی حالت یا وضعیتی است که بسیاری از خانمها در سنین باروری و از دوران بلوغ  تجربه کرده و یا حتی با ان دست و پنجه نرم کرده اند. با مجموعه علایم بسیار متفاوتی که هر فرد ممکن است برخی از انها رو در خود دیده باشد.

تغییرات یا نوسان خلق از افسردگی و احساس غم و تمایل به گریه تا تحریک پذیری و عصبانیت و پرخاشگری، احساس تنش و نگرانی، حساسیت سینه ها، تمایلات غذایی خاص، خستگی، بی خوابی یا بد خوابی، کاهش تمرکز ، مشکلت جسمانی مانند سردرد  یا درد شکمی، نفخ شکم و تورم، افزایش وزن موقت ناشی از تحمع مایعات، جوش بدن و صورت، یبوست، اسهال، عود سردردهای میگرنی  برخی علایم کاملا اختصاصی که هر فرد ممکن است به طور خاص تجربه کند. برخی خانمها ممکن است یک یا چند علامت را تجربه کنند  و در برخی  این علایم به گونه ای هست که زندگی روزانه فرد را مختل میکند و فرد از فعالیت روزانه باز می ماند. این علایم ممکن است از چندروز قبل از شروع پریود یا حین خونریزی شروع بشود و از یک تا چند روز ادامه پیدا کند . در برخی از خانمها با شروع قاعدگی علایم از بین می روند.

تغییرات هورمونی، تغییرات شیمیایی در مغز (مانند سطح سروتونین) را از علل مهم ان دانسته اند با اینحال هیچگونه تست ازمایشگاهی یا فیزیکی منحصر به فردی برای تشخیص این عارضه وجود ندارد.

درمان اختصاصی هم برای ایم معضل وجود ندارد. برخی مشکلات و دردها با مصرف انواع مسکن ها بهبود می یابند و برخی به هیچگونه درمان دارویی رایج پاسخ نمی دهند.

با این حال برخی راهکارها به بهبود و تغییر علایم کمک می کند :

  1. تغییر شیوه زندگی انجام ورزشهای سبک مانند پیاده روی
  2. کاهش وزن
  3. تغییر برخی عادات غذایی نامناسب ( اجتناب از  مصرف کافیین و الکل  و سیگار ) مصرف میوه و سبزیجات و غلات کامل
  4. داروهای شیمیایی: ضدافسردگی ها ، انواع مسکن ها، مدرها، داروهای ضدبارداری
  5. طب های کل نگر طب سوزنی و سوجوک، طب سنتی ایرانی، همیوپاتی

همیوپاتی گونه ای  از طب مکمل و کل نگر است که با استفاده از داروهای گیاهی و معدنی و جانوری که به شیوه خاص تهیه می شوند به درمان بیماریها می پردازد.

چیزی که در درمان با این طب اهمیت دارد علایم شماست. تک تک علایمی که تجربه میکنید می تواند مهم باشد علامتی که به نظر شما عادی و ساده است میتواند کلیدی برای درمان باشد . برای مثال  اینکه این علامت با شروع خونریزی شروع شده یا قطع می شود. ایا علایمی که در حالت عادی هم دارید تشدید میشود یا علایم کاملا جدید هستند. علایمی که به طور معمول به انها دقت نمی کنید یا فکر میکنید مهم نیست هم می تواند مهم باشد مانند گر گرفتگی  یا سردی کف دست و پا  و ایا علایمی ظاهرا  کاملا غیرمرتبط ظاهر می شود یا خیر مثلا یک ضایعه خارش دار پوستی در ناحیه دیگری از بدن.   بنابراین شما در نزد پزشک همیوپات شرح حالی دقیق از انچه تجربه کرده اید ، بازگو کنید. بنابرایندرصورتیکه علایمی مانند نگرانی ، حساسیت به سرما ، سردی کف دست و پا ، و حساسیت  و تورم سینه ها  قبل از شروع قاعدگی داشته باشید احتمالا به  دارویی از عصاره پوسته  صدف دریایی  به نام کربنات کلسیم نیاز دارید. چرا که به نظر می رسد مشکلی در گردش کلسیم در بدن شما وجود داشته باشد

اگر زمینه کم خونی دارید و قبل از قاعدگی میل جنسیتان بالا می رود و یا ترشحات واژینال شبیه به سفیده تخم مرغ دارید همراه با احساس درد و فسشار در ناحیه زیر شکم و رحم  و یا زود به زود پریود می شوید به عصاره داروی فسفات کلسیم خواهید داشت.

ممکن است عصبی و بدخلق و ناراحت باشید و دلتان بخواهد به شدت گریه کنید . دردهای انقباضی ناحیه شکم ازارتان بدهد و طپش قلب داشته باشید  و پریودهایتان دیر به دیر باشد ولی هربار طول بکشد احتمالا به عصاره داروی مس نیاز خواهید داشت چرا که به نظر می رسد گردش یا مقدار مس در بدن شما دچار اختلال باشد

ممکن است  قبل از پریود دلتان بخواهد هیچ کاری نکنید و کارهایتان را تعطیل کنید. اگر سردرد ازار دهنده مداوم نبض دار کلافه تان می کند و احساس خستگی و ضعف دارید و یا دچار اسهال می شوید و گر گرفتگی ازارتان می دهد بویژه اینکه با شروع خونریزی این مشکلات مرتفع می شود عصاره داروی تهیه شده از نوعی مار به شما کمک خواهد کرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.